A köztársasági elnök bejelentése alapján a 2010-es országgyűlési választásokra április 11-én kerül sor, továbbá, ahol szükséges második forduló, ott 25-én is szavaznak. Több mint 8 millió választásra jogosult magyar állampolgár kapta kézhez február elején a kopogtatócéduláját, bár egy részük valószínűleg nem él majd szavazati jogával. Az előző, azaz a 2006-os országgyűlési választásokon mindössze a jogosultak 64.39%-a voksolt, míg a tavalyi EP választáson még ennél is csekélyebb volt a létszám, alig több mint a jogosultak egyharmada. Részvételi rekordokra most sem lehet számítani: a Medián közvéleménykutatása alapján a biztosan az urnákhoz járuló szavazók száma jelenleg 50% körül van.
Mindenestre országszerte közel 11 ezer szavazókört fognak megnyitni, ahol a választópolgárok leadhatják voksukat az egyéni jelöltekre illetve a területi listákra. Így az emberek a szavazás lezárultával 386 képviselőt fognak az Országgyűlésbe delegálni, ám közülük csupán 176-ra szavazhatnak név szerint, a többiek a területi, illetve az országos pártlistákról jutnak be. A 20 régió közül (19 megye plusz a főváros) a legtöbb képviselő Budapestről kerül be, itt 32 egyéni választókerület található. Ezek nem fedik le a kerületek határait, így eshet meg, hogy a XVIII. kerületben két választókörzet is található, a 26-os és a 27-es. Utóbbi lefedi Pestszentimrét, illetve Pestszentlőrinc nagy részét, míg a 26-os úgymond kilóg a kerületből.
Jelen blog a 27-es körzettel kíván részletesebben foglalkozni, melyet északon a Havanna lakótelep és az Üllői út, majd a Lőcse utcától a Ferihegyi repülőtér, illetve Budapest közigazgatási határa, délen pedig a XVIII. kerület határa fog közre. A korábbi választások adatait szem előtt ez a körzet az aktívabbak közé tartozik, hiszen 2006-ban és 2002-ben is 70% fölött volt a részvételi arány.
Várhatóan nem fog meglepetést okozni a képviselőjelöltek személye, ugyanis nagyjából a már megszokott arcok indulnak. Az MSZP színeiben ismételten Dr. Mester László igyekszik elnyerni a választók bizalmát, aki már 2002 óta képviseli a körzetet. A szocialista politikusnak az előző két országgyűlési választást már az első fordulóban sikerült megnyernie, ráadásul 2006-ban pártja népszerűtlensége ellenére polgármesterként is újrázni tudott. Ugyanakkor a tavalyi EP választások eredménye Ughy Attilának, a Fidesz-KDNP jelöltjének ad okot a bizakodásra, hiszen a párt rendkívül jó, 50% közeli eredményt ért el a kerületben. Egyébiránt Ughy is veteránnak számít, hiszen 1998 óta, mint a Fidesz jelöltje, minden országgyűlési választáson megszerezte a második helyet. Ugyancsak nem okoz meglepetést Gönczöl András jelölése a Jobbik részéről, ugyanis a párt 2006-ban már megmérettette a politikust, igaz akkor még a MIÉP-el közös listán. Az egyetlen jelentős változás az újonnan létrejött MDF-SZDSZ összefogás jegyében történt, ugyanis az előző két országgyűlési választásokon az SZDSZ színeiben induló Ferencz István idén a két párt közös jelöltjeként szerepel. Friss versenyzőként a Lehet Más a Politika által protezsált Scheiring Gábor gyűjti az ajánlószelvényeket, de a Munkáspárt is ringbe száll jelöltjük, Váncsa Csabáné delegálásért.
Ahhoz, hogy az Országos Választási Bizottság mint hivatalos képviselőjelölteket nyilvántartásba vegye a pártok favoritjait 750 darab érvényes ajánlószelvény bemutatása szükségeltetik. A nagyobb pártoknak nem okozhat nehézséget ennek a mennyiségnek az összegyűjtése a többieknek viszont annál is inkább, ha másért nem hát azért, mert a Fidesz nem elégszik meg a szükséges 750 cetli begyűjtésével, hanem aktivistái segítségével országszerte kétmillió példányt kíván összeszedni, ami körülbelül a 15-szöröse a szükségesnek így könnyen elszívhatja a levegőt a kisebb pártok elől. A gyűjtésre március 19-ig van lehetőség, bár az általános tapasztalat szerint az ajánlószelvények nagy része a választóknál marad, a megszerezhető cetlik pedig már az első hetekben elkelnek. A 27-es választókerületben eddig még csak két párt adta be az általa gyűjtött szelvényeket, az OVB pedig már nyilvántartásba is vette a jelöltjeiket, így Dr. Mester László és Gönczöl András már biztosan rajta lesz április 11-én a szavazólapon.