HTML

27-es választókerület

Országgyűlési választás 2010! Információk, hírek Budapest 27-es választókerületéből, azaz a XVIII. kerület déli részéből.

Jelöltek - második forduló

Jelöltek - első forduló

Valami más

2010.03.10. 03:25 Áke

Kedden este megtartotta második XVIII. kerületi lakossági fórumát a Lehet Más a Politika. Az esemény a helyiek részéről az ajánlószelvény-gyűjtési időszak zárásának is tekinthető, ugyanis a 27. egyéni választókerületben összegyűltek az induláshoz szükséges cetlik. A fórumon a helyi jelöltek mellett Jávor Benedek szóvivő is jelen volt, a beszélgetés pedig leginkább a munkahelyteremtés illetve a beruházások zöld változatairól szólt.

Családias hangulatban vette kezdetét kedden este 19 órakor a Lehet Más a Politikai XVIII. kerületi lakossági fóruma. A félhomályos emeleti helyiségbe lassan szállingóztak az érdeklődök, ám mire szervezők belekezdtek mondandójukba, már kb. 30 ember ülte, vagy éppenséggel állta körbe a gondosan a terem közepén elhelyezkedett előadókat. Schiffer András listavezető után most Jávor Benedek, az országos lista második helyezettje, ugyanakkor a párt szóvivője látogatott el a kerületbe. Őt kísérte volna Szabó Tímea is, ám betegség miatt lemondta a szereplést, így végül Scheiring Gábor (27. evk.) és Vermes Zoltán (26. evk.) képviselőjelölttel együtt csupán hárman vettek részt a tájékoztatón.

 

„ Civil szervezeteként indultunk, de most a feladat visszafoglalni a közéletet. Oda kell menni (a Parlamentbe – a szerk.), mert ott születnek a döntések” – pozícionálta pártját Jávor rögtön az elején. Leszögezte, hogy szerinte az LMP képes az összes megyében területi listát állítani, így minden településen szavazhatnak majd a pártra, és ezzel meg fogják ugrani a bejutási küszöböt. Ezt azért is tartja fontosnak, mert nem szeretné, hogy új pártként csak a szélsőséges Jobbik jusson a Parlamentbe. Mindezeket alátámasztva Scheiring Gábor megemlítette, hogy a 27-es választókerületben összegyűlt az induláshoz szükséges 750 db ajánlószelvény így már csak a ”pufferre” hajtanak. Scheiring szerint azért is jó választás az LMP, mert békés, demokratikus alternatívát jelent, és a törékeny állami intézményrendszert megóvva próbál tanulni az elmúlt időszak hibáiból.

A fórum középpontjában a párt ”zöld fordulat” névre keresztelt elképzelése állt, mely a helyi gazdaság erősítését, illetve a foglalkoztatottság növelését tűzte ki célként maga elé. Scheiring kijelentette, hogy az LMP 54%-ról 68%-ra kívánja javítani a foglalkoztatási rátát, melynek legfőbb gátjai egyrészt a földrajzilag szegregált beruházások, azaz bizonyos kistérségek lemaradása, másrészt pedig az élőmunkát terhelő adók. A párt az előbbi okok megszüntetése mellett járulékcsökkentéssel érné el a ráta növekedését, amit pedig olyan általuk ”zöldnek” nevezett intézkedésekből finanszíroznának, mint például a dugódíj, vagy az átmenő tranzit forgalom megadóztatása, de felmerült az egészségre káros termékek, így a cigaretta, adójának növelése is.

Visszavéve a szót Jávor Benedek kifejtette, hogy a helyi gazdaság erősítése alatt elsősorban a kis- és középvállalkozások helyzetbe hozását értik, de nem multiellenesek. Bár szerintük az erős lobbival rendelkező (elsősorban autóipari) nagyvállalatok túlságosan nagy kedvezményeket kapnak az államtól, holott „összeszerelő” gyáraik közel sem termelnek annyit exportra, mint amennyivel dicsekednek, ráadásul az ágazatok időtállósága is megkérdőjelezhető. Az LMP alternatívaként a megújuló energiaforrásokra épülő gazdaságot preferálja, mely a biotechnikával, a mezőgazdasággal, a megfelelő erdőgazdálkodással, és a vízgazdálkodás optimalizálásával kiegészülve képes hosszútávon biztosítani a gazdasági növekedést. Konkrét intézkedésként a képviselőjelöltek többször is megemlítették az épületek (főleg a panelházak) korszerűsítését, a vízbázis megőrzését, vagy akár a halgazdaság fellendítését. Szerintük EU támogatásból, kvótakereskedelmi bevételekből finanszírozhatóak lennének a kezdeti költségek, hosszabb távon pedig megtérülne a befektetés.

A késői óra ellenére többen is kérdésekkel bombázták a jelölteket, az egész rendezvénynek volt egy interaktív jellege, mely a leginkább az egyik legvitásabb kérdésnél, a kettős állampolgárság ügyénél jött elő. Jávor, Vermes és Scheiring nem tudott határozott igent vagy nemet mondani ennek a bevezetésére, ugyanakkor fontosnak tartották a határon túli magyar közösségek megőrzését, és támogatnák kulturális autonómiájukat. Scheiring Gábor mindazonáltal kifejtette, hogy az állampolgársági problémák egycsapásra megoldódnának, ha az EU bevezetné az európai állampolgárságot, hiszen így a határon túli és az anyaországi magyarok is ugyanolyan állampolgársággal rendelkeznének. Mindezek mellet a határon túli magyarok átcsábítása az országhatáron akár a magyar demográfiai probléma kezelését is elősegítheti, bár az LMP, a jelöltek szerint, ennek a megoldását inkább a gyermekvállalási hajlandóság növelésében látja. Konkrétan a részmunkaidős állások bővítését említették, így teremtve lehetőséget a szülőknek egyszerre a munkára és a családalapításra.

Egy másik kérdés az LMP esetleges parlamenten belüli koalíciós szándékai után érdeklődött, melyet Jávor a konstruktív ellenzék szerepkörével hárított el. Álláspontja szerint ha egy másik párt által felvetett kezdeményezés jó, akkor amellett az LMP is ki fog állni, ha nem akkor pedig fellép ellene. „Mi elsősorban ügyekben gondolkodunk” – szögezte le a képviselőjelölt. A pártnak jelenleg köztársasági elnök jelöltje sincsen, és az új Országgyűlés megalakulásáig nem is szándékoznak foglalkozni ezzel a kérdéssel.

Ugyancsak fontos témára tapintott rá egy fiatalabb érdeklődő, aki az LMP véleményére volt kíváncsi a romakérdést illetően. Scheiring válasza erre a ”színvak” esélyteremtő politika volt. Elmondása szerint ő gazdaságilag kirekesztett csoportokban gondolkodik, legyenek azok akár magyarok, akár romák. Úgy gondolja, hogy az állam ”balkezének”, azaz az ellátásnak az elvonása és a ”jobbkezének”, azaz a rendőri jelenlétnek az odanyújtása nem szolgál megoldásként erre a társadalmi feszültségre, és ő az integrált oktatáspolitikát, illetve a munkahelyteremtést szorgalmazná. Jávor azért sietett hozzátenni, hogy a közbiztonsági helyzet javítása is fontos, és a legjobb megoldás egy helyi kapcsolatokkal rendelkező közösségi rendőrség lenne. Legrosszabb megoldásként a gárdavonulást említette, mely szerinte csak gerjeszti a feszültséget.

 A fórum vége felé a résztvevők az LMP XVIII. kerületi programját is szívesen meghallgatták volna, ám Scheiring sajnálattal közölte, hogy jelenleg ilyen még nem létezik, bár neki lennének ötletei, melyek közül a mellékutak és a vasutak fejlesztését említette. Mindazonáltal szerinte jelenleg álságos lenne nem országos kérdésekkel foglalkozni, hiszen parlamenti választásoknak nézünk elébe. Ugyanakkor indítványozta egyfajta állampolgári műhelyek felállítását, melyek akár hasonló fórumok segítségével párbeszédet teremthetnének az emberek és az LMP között, így az önkormányzati választásokra már lenne egy kész program.

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://valasztokerulet27.blog.hu/api/trackback/id/tr581827503

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása